Přihlásit se

Přihlášení k účtu

Jméno *
Heslo *
Pamatovat si mě

Nebezpečný vir

virus ikonkaDobrý den, včera jsem se po delší době setkal s opravdu nepříjemným počítačovým virem. Vzhledem k jeho nebezpečí a závažnosti následků jeho řádění se s vámi o tuto zkušenost raději podělím. Virus se do počítače dostane pomocí falešného emailu, který se vydává za email České pošty, kdy je vám zaslán program pro sledování zásilek (v budoucnu může být využita jiná krycí legenda).

Email i vlastní program se na první pohled tváří velmi věrohodně.

  posta

Po nainstalování tento virus zašifruje nejčastěji používané (pro vás nejdůležitější soubory) a nechá vám na počítači vzkaz, že útočník požaduje výkupné za dešifrovací program, který by vám umožnil získat přístup zpět k souborům.

  vir

Obrana proti tomuto útoku neexistuje, zašifrované soubory musí být smazány, a pokud uživatel nemá zálohu mimo zasažený počítač, o soubory trvale přichází.

jaká je obrana ??

1)            zálohovat   - nejlépe na nějaké externí medium, mimo počítač

2)            nevěřit ničemu, co přijde poštou a co jste si sami nevyžádali

Tento útok je nebezpečný mimo jiné i tím, že antivirové programy nemusí na tento virus nikterak reagovat,  jedná se totiž o upravený program, který je velmi často předinstalovaný na každý nový notebook a který slouží k tomu, aby jste chránili vaše data před zneužitím v případě ztráty nebo krádeže vašeho počítače. Rozdíl je pouze v tom, že v případě, že si soubory zaheslujete sami, heslo znáte a jeho zadáním při spuštění počítače získáte k souborům přístup. Ovšem v případě tohoto útoku to heslo zná pouze útočník a za jeho sdělení žádá cca 10 000,- Kč.