Přihlásit se

Přihlášení k účtu

Jméno *
Heslo *
Pamatovat si mě

Používáme IPTV - televizi přes Internet

ObrM1IPTV je dostupná pro všechny členy našeho sdružení. Kompletní základní nabídku tvoří přes 50 programů (české, včetně kanálů Novy a hudebních, slovenské a další zahraniční). Lze si i objednat placené kanály HBO. Výhodou je rovněž možnost sledování již odvysílaných pořadů nebo si jednotlivé pořady nahrávat. IPTV lze sledovat i na PC, tabletech a chytrých mobilních telefonech, ale bez kanálů Novy.

Jsou 3 možnosti sledování kompletní základní nabídky IPTV. Umožňuje to:

1. Smart TV
V současné době Sledovanitv.cz podporuje Smart TV Samsung, Panasonic a LG.

2. Set-top-box Sledovanitv
Box vyrobený „na míru“ pro internetové Sledovanitv.cz je poháněn Dual core 1.5 GHz CPU a běží na něm systémem Android. Je to praxí ověřený multimediální box poskytovatele IPTV s možností používat internet, videa z USB atd. Umožňuje přenos v rozlišení SD (720x576 pixelů). Většinou však máme doma TV s rozlišením HD (
1280x720) nebo full HD (1920x1080). Co se tedy stane? Naše „lepší TV“ si obraz přepočítá na svou velikost a zobrazí jej. Z obrázku ObrM2 je jasné, že pokud se malé SD (720x576) rozlišení roztáhne na větší plochu, tak detaily nepřibudou, jen se obraz zvětší a vyhladí, aby chyby nebyly znát. Obraz bude celkem dobrý a bude vyhovovat většině lidí, kteří si uvědomují, že sledují IPTV.
Návod a seznámení s boxem najdete na našich stránkách:
http://www.lbcfree.net/index.php/faq/aktuality/553-navod-na-iptv-smart-box
http://www.lbcfree.net/index.php/forum/komentare/900-navod-na-iptv-smart-box

3. Set-top-box Arris VIP1113 – novinka IPTV (foto v úvodu)
Výkonější Arris box (dříve Motorola) se čtyřjádrovým procesorem 667 MHz/1200 DMIPS není v současné době multimediálním centrem, pouze umožňuje vysílání služby Sledovanitv. Zatím nejsou v nastavení boxu některé možnosti, které měl předcházející box (vývoj firmy o nich ale uvažuje a objeví se snad v nové aktualizaci pro Arris cca za 2-3 měsíce).

Použití dálkového ovladače je jednodušší, funguje bez „přesného míření na box“ (na rozdíl od předchozího boxu), dokonce nemusí být přímá viditelnost ovladače a boxu. Box tedy může být i zavěšen na zadní straně TV.

Kvalita programů je lepší v porovnání s předchozím boxem Sledovanitv a umožnuje HD i full HD. Je otázkou, zda poskytovatel internetu dovolí z kapacitních důvodů HD a full HD, popřípadě za jakou cenu (určitě ne zadarmo). 

Odkaz na návod Arris VIP1113.

Určitou výhodou IPTV může být, že nenastanou tyto problémy:

I. Kdo používá pozemní přenos a kdo si chce koupit novou TV, měl by si vše dobře rozmyslet, aby mu po přechodu na T2 vůbec TV fungovala (změna byla ohlášená na říjen 2016, ale posouvá se již od 2011, tak to nemusí být ten správný termín). Uživatelům pozemního přenosu mohou pomoci informace na internetu jako např. http://www.dvb-t2.cz/. Krátký výňatek:

„Jednoduše řečeno, změna z DVB-T na DVB-T2 neznamená nic jiného, než že se do stejného kanálu pustí více dat. Bohužel, set-top-box pro DVB-T nedokáže tato data zpracovat a proto je nutné koupit nový set-top-box. Ještě horší je to v případě televize s integrovaným DVB-T tunerem. V tomto případě je jedno jestli televize umí HD nebo ne. V každém případě je nutné pořídit set-top-box nebo vyměnit televizi. Integrovaný DVB-T tuner již použít nepůjde.
Aby toho nebylo málo, tak aby Vaše televize uměla DVB-T2, musí umět kombinaci DVB-T2 + HEVC. Co to znamená? DVB-T2 říká, že signál bude šířen podle nového standardu. Televize ho proto bude umět zachytit. HEVC (nebo též H265) je obrazový formát, ve kterém budou programy šířeny. Televize s DVB-T2 bez podpory HEVC vám bude k ničemu, protože sice multiplex naladíte, ale u žádného kanálu vám nepůjde obraz.“

II. Uživatelé Skylinku a kabelové TV nemusí být zase tak úplně spokojeni se stále se zvyšující cenou a s přístupem k zákazníkovi.

Pro fungování v naší síti je nutné být členem sdružení a pro sledování IPTV je potřebné se zaregistrovat na stránkách Sledovanitv.cz. Základní informace jsou již od 16.10.2012 na našich stránkách http://www.lbcfree.net/index.php/iptv

IPTV je rozumná alternativa nebo třeba jen doplnění možností televizního vysílání pro všechny členy našeho sdružení.

Diskuze k IPTV na diskuzním fóru.

 

Jan Mojžíš