Pokud se chcete se stát členem zapsaného spolku FreeNet Liberec, tento článek vám řekne, co vše je potřeba udělat.
Než se rozhodnu ...
Projděte si tento web, přečtěte si dokumenty a zamyslete se, zda je FreeNet pro vás. Freenet není poskytovatel Internetu, i když členům přístup do Internetu umožňuje. O síť se starají členové spolku ve svém volném čase a ze své dobré vůle. Není proto možné garantovat trvalou dostupnost připojení ani minimální rychlost. Nemůžete též očekávat, že se o vás někdo bude stále starat a vše pro vás zajišťovat. Naopak pokud budete mít zájem, můžete se přímo sami podílet na budování sítě a na zajišťování jejího kvalitního chodu. Také nemůžete očekávat, že bude někdo okamžitě připraven řešit vaše problémy, které mohou při provozu sítě vzniknout. Pokud něco chcete rychle, lze toho dosáhnout pouze aktivním přístupem. Pokud s tímto nesouhlasíte, je lepší se poohlédnout po komerčním připojení, kde budete mít zajištěn nepřetržitý servis (možná).
Ano, jdu do toho ...
Nejdříve musíte zjistit, zda v dohledu vašeho bydliště je přípojný bod (AP) Freenet Liberec. Na webu najdete přípojné body (AP) a mapku jejich umístění, popřípadě i fotografie pohledů z těchto bodů.
Přístupový bod by měl být v přímém dohledu, ničím nestíněn a ne příliš daleko. Vzhledem k narůstajícímu zarušení maximálně do 1000 m, ale lépe do 500 m. Pokud jste rozhodnuti pro připojení, zašlete email na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Do e-mailu napište vaše jméno, adresu, telefon a zda jste schopni se připojit sami nebo potřebujete pomoct. Pokud jste zjistili na které AP se chcete připojit napiště to také do e-mailu.
Mějte na paměti, že správci AP se věnují činnosti ve svém volném čase a odpověď tedy nemusíte obdržet ihned.
Pokud na vybraném AP bude volné místo, domluvíte si se správcem způsob připojení do sítě a prokonzultujete zařízení, které použijete k připojení. Vhodné je zajistit si nejdříve proměření kvality signálu, abyste potom nebyli zklamáni. Veškeré zařízení potřebné k připojení si pořizujete a financujete sami. Protože zařízení pro připojení není levná záležitost ( cca 1500 Kč na 2,4 GHz ), nedoporučuje se ho kupovat předem, dokud nejste plně dohodnuti se správcem přípojného bodu. Připojení žadatele o členství nerealizuje spolek, spolek ani neprodává potřebný hardware. To však neznamená, že zájemcům o připojení nemohou pomoci aktivní členové a to ať už radou, nebo přímo montáží a zprovozněním techniky. Pokud si na to netroufnete, musíte požádat někoho, kdo tomu rozumí a pomůže vám s nákupem, instalací a uvedením do provozu. Potřebný hardware se velmi liší podle způsobu připojení. Jiný je třeba pro bezdrátové připojení (wi-fi) a jiný při připojení kabelem (pokud máte štěstí a lze ho realizovat). Druhý způsob je jednodušší a většinou i levnější.
Jsem připojen a co dál ...
Po připojení vyplníte členskou přihlášku a následně vám bude přiděleno členské číslo, které slouží i jako variabilní symbol pro úhradu členských příspěvků. Budete zapsáni do seznamu členů. Každý měsíc, nejpozději do 25. dne v měsíci odešlete bankovním převodem členský příspěvek. Na webu vám bude zřízen přístup do členské části. Doporučuje se občas navštívit web, kde se dozvíte informace o chodu sítě, popřípade se zde můžete zůčastnit diskuze. Jednou ročně se koná valná hromada spolku, které byste se měli zůčastnit, pokud se zajímáte o chod a budoucnost spolku a nezajímá vás pouze připojení k Internetu.